Uniwersalne zestawy do naprawy uszczelek magnetycznych – co to jest i jak tego używać

Uszczelki magnetyczne w lodówkach utrzymują szczelność komory, umożliwiając utrzymanie temperatury i wilgotności na właściwym poziomie. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia uszczelki – pęknięcie, perforacja czy odklejenie lub zdarcie – zaburzają szczelność komory, drastycznie zmieniając warunki panujące w lodówce. Urządzenie zaczyna wtedy pracować ze zdwojoną siłą – pobierając oczywiście znacznie więcej prądu - w celu utrzymania właściwych parametrów wilgoci i temperatury.

Zestawy naprawcze z reguły składają się z gumowej uszczelki (lub gumowych, przycinanych elementów w przypadku zestawów uniwersalnych), kleju do połączeń guma – plastik oraz, zależnie od zestawu, łączników lub listw magnetycznych. W przypadku zestawów uniwersalnych otrzymujemy zawsze dwa łączniki służące do połączenia przyciętych na wymiar elementów uszczelki.

Montaż zestawu uniwersalnego

Zestawy uniwersalne mają tą zaletę, że – zgodnie z nazwą – nadają się do każdych drzwi, niezależnie od rozmiaru. Uniwersalność tych zestawów polega właśnie na możliwości przycięcia uszczelki do dowolnego rozmiaru – wystarczy wybrać zestaw rozmiarowo większy od naszych drzwi, z reguły będzie to 100 x 200 cm (dla drzwi chłodziarki) lub 130 x 70 cm (dla drzwi zamrażarki). Otrzymana w zestawie uszczelka to w istocie dwa elementy gumowe w kształcie litery L. Przycinając końcówki musimy pamiętać, by ciąć pod skosem – tak, aby końce obu elementów mogły bez problemu stykać się pod kątem prostym. W część zewnętrzną wsuwamy listwę magnetyczną, stronę wewnętrzną (przylegającą do drzwi) smarujemy klejem i przyciskamy w odpowiednie miejsce. Ostatnim elementem zestawu uniwersalnego są łączniki służące do łączenia elementów uszczelki w narożnikach. Łącznik umieszczamy wewnątrz uszczelki, nie stosując kleju.

Zalety uniwersalnych zestawów naprawczych

Dzięki swojej uniwersalności zestawy naprawcze stosować można nawet w starszych modelach, do których oryginalne części nie są już sprzedawane. Zestaw spokojnie może także zastąpić dowolną, "markową" uszczelkę – w końcu guma to guma, a różnica w cenie to niekiedy kilkaset złotych.
Uniwersalne zestawy znajdą zastosowanie także w sytuacjach, gdy producent nie przewidział uszczelki jako wymiennej części i w przypadku uszkodzenia tego elementu proponowane są tylko całe, kompletne drzwi. Koszt drzwi często kilkukrotnie przewyższa koszt zestawu naprawczego.