Rygiel elektryczny – co to jest i do czego służy

Rygiel elektryczny dodatkowo zabezpiecza drzwi pralki przed otwieraniem podczas pracy urządzenia, blokując plastikowy hak zamka w zatrzasku. Zamek jest elementem działającym mechanicznie, rygiel natomiast zasilany jest energią elektryczną.

Objawy uszkodzenia elektrycznej blokady drzwi

W większości pralek uszkodzenie rygla sygnalizowane jest poprzez wyświetlenie błędu na panelu sterującym za pomocą lampek lub na wyświetlaczu za pomocą kodu błędu. Zależnie od modelu urządzenia, po wykryciu awarii urządzenie wstrzymuje pracę lub nie zacznie prać w ogóle. Uszkodzenie rygla skutkować może przede wszystkim niewystarczającą blokadą drzwi, powodując otwieranie się klapy podczas pracy urządzenia.

Możliwe przyczyny uszkodzenia rygla

Rygiel elektryczny znajduje się pod obudową pralki, tuż obok okna komory. Dzięki temu podzespół jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie licząc oczywiście bezpośrednich uderzeń. Uszkodzeniu jednak może ulec element współpracujący z haczykiem zamka – z reguły jednak element ten jest wykonany solidnie, i pierwszy w przypadku nadmiernych naprężeń pęka haczyk. Rygiel może jednak ulec wszelkiego rodzaju uszkodzeniom związanym z elektrycznością – zwarcia lub przepalenie przewodów to najczęstsze przyczyny awarii. Często pomaga wymiana samego okablowania i poprawienie styków. Należy także pamiętać, że rygiel ściśle współpracuje z innymi podzespołami – między innymi z programatorem. Niepoprawna praca rygla może być spowodowana także awarią programatora.

Szybka diagnoza uszkodzenia