Czym jest i do czego służy termostat

Termostat odpowiedzialny jest za kontrolę i utrzymanie temperatury wody w pralce na określonym poziomie. Podzespół ten jest mało podatny na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie bardzo podatny na zmiany napięcia, czyli wszelkiego rodzaju zwarcia i przeciążenia.

Możliwe przyczyny uszkodzenia termostatu

Najprostszym sposobem na uszkodzenie termostatu jest zwarcie lub przepalenie. Sam termostat jest elementem małym, z reguły umieszczonym w głębi urządzenia, więc nie trzeba się bać urazów mechanicznych. Jednakże wszelkie skoki napięcia, zwarcia i przeciążenia mogą uszkodzić termostat wraz z pozostałymi układami elektronicznymi.

Objawy uszkodzenia termostatu

Uszkodzenie termostatu objawia się niepoprawną pracą grzałki – woda nie podgrzewa się wcale. Wyprane ubrania pozostają brudne, z dużą ilością „przyklejonego” proszku do prania. Należy wziąć pod uwagę, że uszkodzenie termostatu całkowicie zapobiega włączaniu się grzałki – jeżeli więc woda jest podgrzewana choćby i w małym stopniu, przyczyną usterki nie jest termostat. Pamiętajmy także, że powodem niepoprawnej pracy termostatu mogą być współpracujące z tym podzespołem części – głównie moduł sterujący i programator.

Szybkie sprawdzenie termostatu

Jeżeli podejrzewamy uszkodzenie termostatu, możemy szybko sprawdzić sprawność tego elementu. Wystarczy podgrzać termostat np. suszarką do włosów i za pomocą miernika zmierzyć rezystencję. Sprawny termostat zmieni rezystencję pod wpływem ciepła, dając sygnał do układu przekaźnika.