Co to jest kompresor i do czego służy

Kompresor, zwany także agregatem lub sprężarką, służy do tłoczenia czynnika chłodzącego oraz powietrza pod dużym ciśnieniem do podzespołów chłodziarko – zamrażarki. Schłodzone powietrze trafia do komór urządzenia, a chłodziwo jest w stanie regulować temperaturę. Kompresor jest podstawowym podzespołem każdej lodówki.

Objawy uszkodzenia kompresowa

Uszkodzenie kompresora w większości przypadków całkowicie wstrzymuje pracę lodówki. Problemy z chłodzeniem, lub poprawną cyrkulacją powietrza to podstawowe skutki awarii kompresora. Moduł elektroniczny urządzenia po wykryciu awarii całkowicie wstrzyma pracę lodówki.

Możliwe powody uszkodzenia kompresora

Kompresor, mimo solidnej budowy zewnętrznej, jest podzespołem dość wrażliwym na urazy mechaniczne – ze względu na zawarty w kompresorze gaz nawet najmniejsze uszkodzenie może mieć katastrofalne skutki. Nieszczelność układu powoduje wydostawanie się gazu i w rezultacie awarię systemu chłodzenia.

Kompresora nie wolno także z kilku powodów przechylać lub transportować pod kątem większym niż 45 stopni:

  1. Olej z kompresora może spłynąć do wyprowadzonych z agregatu rur i uszkodzić zawory przy pierwszym włączeniu. Wystarczy jednak, by lodówka lub kompresor odstały przynajmniej dobę w pozycji pionowej, a wszystko wróci do normy.
  2. Pompa wewnątrz kompresora zawieszona jest na sprężynach, do pompy doprowadzone są karbowane rury doprowadzające gaz. Podczas transportu leżącej na boku lodówki elementy te są obciążone ponad normę i mogą pęknąć.
  3. Kompresor nie bez powodu posiada gumowe amortyzatory. Wszelkie nadmierne wstrząsy mogą spowodować pęknięcie króćca przy obudowie.
W zależności od modelu i producenta występują wyjątki uzależnione od konstrukcji kompresora, jednak najbezpieczniej jest przyjąć, że każdą lodówkę należy transportować w pozycji pionowej.

Czynnik chłodzący

Głównym czynnikiem chłodzącym lodówkę jest gaz tetrafluoroetan (częściej spotykane oznaczenie to r134a). Kompresor napełniony jest chłodziwem, dzięki czemu powietrze w obiegu jest schładzane do wymaganej temperatury. Przeciętna ilość gazu w agregacie to 40g (zależnie od modelu).