Najczęściej spotykane usterki w zmywarkach

Jak dobrze znana jest nam sytuacja kiedy patrzymy na zegarek i zdajemy sobie sprawę, jak dużo jeszcze w danym dniu mamy do zrobienia, a doba nadal liczy sobie 24 godziny. Producenci zmywarek umożliwili nam doskonały sposób na zaoszczędzenie cennego dla nas czasu. Zmywarka to również doskonały sposób na rozwiązanie ekonomicznych jak i ekologicznych dylematów, zmniejszenie zużycia wody i energii, i na pewno odczujemy to w znaczący sposób w naszym domowym budżecie, a i „ekologiczne sumienie” będzie czyste.
Obecnie wybór zmywarek jest ogromy i każdy może dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Czołowi producenci tacy jak AEG-ELECTROLUX, WHIRLPOOL, ARISTON czy SIEMENS dokładają wszelkich starań, aby ich urządzenia dawały długoletnie zadowolenie oraz satysfakcje z zakupu swoim klientom. Ale zdarzają się sytuacje kiedy nasza zmywarka przestaje funkcjonować prawidłowo, a my zastanawiamy się jak rozwiązać problem. W naszym artykule postaramy się przedstawić najczęściej spotykane problemy, jak je rozwiązać i zapobiegać, aby cieszyć się jak najdłużej, dobrze pracującą zmywarką.

Zmywarka nie działa.

W pierwszej kolejności sprawdź:

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco przyczyną braku pracy zmywarki mogą być:

Pozostałości w postaci piasku lub granulek.

Po zmywaniu zostają resztki środków czyszczących.

W komorze dozowania są pozostałości nierozpuszczonego detergentu tabletki lub proszku.

Nie można zamknąć dozownika detergentu.

Czerwona lampka ostrzegawcza na zmywarce świeci się.

Lampka ostrzegawcza informuje użytkownika, że powinien uzupełnić nabłyszczacz lub specjalną sól do zmywarek, aby te środki były dodawane w trakcie cyklu. Czerwoną lampkę ostrzegawczą można zignorować, jeśli używasz tabletek Finish All in One lub Finish Quantum, ponieważ produkty te zawierają już nabłyszczacz i sól. Jednakże zaleca się stosowanie soli i płynu nabłyszczającego, jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie woda jest średnio twarda, twarda lub bardzo twarda.

Silne pienienie w zmywarce.

Wszystkie detergenty do zmywarek są dostosowane do warunków występujących w zmywarkach i dlatego ich składniki nie pienią się lub pienią się lekko.

Zmywarka nie wylewa wody.

Na dnie zmywarki gromadzi się piana.

Zmywarka wydaje dziwne odgłosy.

Wnętrze zmywarki jest zabrudzone/ zabarwienie części z tworzywa.

W zmywarce pojawił się osad

Naczynia nie są dobrze wysuszone.

Naczynia nie są dokładnie umyte.

Po umyciu na filiżankach pozostają resztki herbaty i kawy.

Resztki jedzenia na naczyniach.

Resztki tłuszczu w zmywarce i mocno zabrudzone naczynia.

W normalnych warunkach wnętrze zmywarki oczyszcza się automatycznie. Jednak w pewnych przypadkach wewnątrz zmywarki może pojawić się powłoka, zwłaszcza gdy często myte są mocno zabrudzone naczynia, w połączeniu z trudnymi warunkami zmywania (np. zbyt mała ilość detergentu, twarda woda). W sytuacjach skrajnych może to prowadzić do awarii, zablokowania spryskiwaczy oraz powstawania osadu w filtrach i odpływach.
W celu usunięcia resztek tłuszczu zalecamy stosowanie co 1-2 miesiące środka do czyszczenia zmywarek Finish, aby zapewnić bezproblemową pracę zmywarki.

Przebarwienia na tworzywach sztucznych.

Z czasem powierzchnie przedmiotów z tworzyw sztucznych mogą stać się bardziej porowate, a tym samym mogą wchłaniać barwniki z resztek jedzenia (np. pomidorów, musztardy, szpinaku, curry).
W wielu przypadkach ponowne umycie naczyń bez użycia odświeżacza spowoduje usunięcie przebarwienia.

Opalizująca powłoka na stali nierdzewnej.

Opalizująca powłoka (efekt tęczy) wywołują bardzo cienkie warstwy resztek warzyw takich jak kalafior czy ziemniaki. Są one zupełnie nieszkodliwe. Powłoki te inaczej odbijają światło i powodują taki efekt na powierzchniach ze stali nierdzewnej (np. garnkach, ściankach bocznych zmywarki).
Efekt tęczy na przedmiotach ze stali nierdzewnej można zlikwidować stosując środek do czyszczenia zmywarek Finish.

Osad na naczyniach.

Kamień na kieliszkach lub szklankach.

Kamień lub szary nalot może się pojawiać z powodu niewystarczającego zmiękczenia wody. Kamień można usunąć przez zanurzenie szklanek/kieliszków w roztworze kwasu cytrynowego lub octu. Aby uniknąć gromadzenia się kamienia na szklankach / kieliszkach, należy określić twardość wody i wprowadzić odpowiednie ustawienia systemu zmiękczania wody. Jeżeli stosujesz tabletki wielofunkcyjne przy twardości wody przekraczającej 370,6 mg CaCO3/dm3, konieczne jest dodanie środka nabłyszczającego i specjalnej soli do zmywarek.

Zmiana wyglądu naczyń umytych zmywarce (rdza, zmatowienie szkła itd.)

Ślady rdzy na „nierdzewnych” przedmiotach i/lub wewnątrz zmywarki.

Przyczynami mogą być : wysokie stężenie soli/jonów chlorkowych (sól stołowa, sól regeneracyjna), niektóre typy resztek jedzenia (np. keczup, musztarda) długo utrzymują się na przedmiotach, jakość stali nierdzewnej.
W pewnych przypadkach plamy rdzy mogą się pojawić na wysokiej jakości sztućcach oznaczonych jako „nierdzewne”. Korozja nasila się, jeżeli rdza jest „przenoszona”. Rdza może się tworzyć na niskiej jakości metalach, a następnie jest „rozprowadzana” po całej zmywarce (na powierzchniach metalowych) w trakcie cyklu zmywania. W procesie tym następuje reakcja elektrochemiczna, w wyniku której rdza może być przenoszona po całej zmywarce lub na wysokiej jakości naczynia poprzez elektrolit i przewodnictwo (np. korozja stykowa). Zjawisko to znane jest również jako „rdza powierzchniowa”.
Jeżeli resztki jedzenia zawierające chlorki lub mające odczyn kwaśny pozostają przez dłuższy czas na naczyniach lub sztućcach, uszkodzą warstwę ochronną, zmniejszając udział stopu na powierzchni ze stali nierdzewnej. Prowadzi to do utraty właściwości stali nierdzewnej.

W ostatnich latach zmywarka do naczyń dołączyła do listy niezbędnych sprzętów wyposażenia kuchni. Swoich sprzymierzeńców zawdzięcza wachlarzowi zalet jakie reprezentuje m.in..: oszczędności czasu, wody , energii i przede wszystkim pieniędzy. Zyskujemy lśniące naczynia, które dzięki wysokiej temperaturze i użytym detergentom, gwarantują higieniczną ochronę jej użytkownikom. Można długo wymieniać jakie jeszcze zalety posiada zmywarka, dlatego w momencie kiedy nasz sprzęt nie funkcjonuje prawidłowo, starajmy się jak najszybciej zdiagnozować problem i go rozwiązać, aby w dalszym ciągu korzystać z profitów jakie nam daje.