Czyszczenie i konserwacja komory i szuflady na proszek

Funkcje zasobnika oraz komory na proszek

Zasobnik na proszek przechowywuje detergent gotowy do pobrania przez pralkę. Urządzenie pobiera proszek lub płyn za pomocą strumienia wody przepuszczanego z elektrozaworu do komory szuflady. Komora spełnia tu funkcję prowadnicy, zarówno dla szuflady jak i wody.

Objawy uszkodzenia zasobnika lub komory

Uszkodzenie komory lub zasobnika wiąże się z przeciekaniem wody do wnętrza pralki, tworząc ryzyko zwarć lub zalania pomieszczenia. Pęknięta szuflada może także powodować problemy z podawaniem detergentu, a mechaniczne uszkodzenie komory przeszkadza w pobieraniu. Efektem są niedokładnie wyprane ubrania.

Potencjalne powody uszkodzeń

Szuflada jako delikatny, wykonany z plastiku wysuwany element jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne – wystarczy mocniej się oprzeć, by zasobnik pękł. Front szuflady jako element obudowy może być narażony na uderzenia, przykłądowo podczas transportu.
Osobną kwestią są zanieczyszczenia. Osadzający się kamień oraz pozostałości starego detergentu mogą blokować przepływ wody, aż do momentu gdy pralka nie będzie w stanie pobrać zawartości szuflady. Dlatego też istotne jest regularne czyszczenie zarówno szuflady, jak i wnętrza komory za pomocą preparatów odkamieniających oraz odtłuszczających.

Wymiana szuflady, konserwacja komory

Aby przeprowadzić konserwację lub wymianę szuflady wystarczy wyjąć zasobnik z komory. W tym celu naciskamy przycisk znajdujący się w tylnej części szuflady i wysuwamy całość z komory. Szufladę oraz komorę czyścimy standardowymi preparatami do konserwacji pralek – odkamieniaczem oraz odtłuszczaczem. Pamiętajmy, by dokładnie wyczyścić wszelkie otwory służące do przepuszczania wody.