Wąż łączący zbiornik z pompą odpływową – do czego służy

Wąż połączeniowy pozwala na wypompowywanie brudnej wody z komory bębna do pompy odpływowej. Usuwanie brudnej wody pozwala pralce na zakończenie procesu prania.

Potencjalne przyczyny uszkodzenia węża

Wąż połączeniowy wykonany jest z grubej, karbowanej gumy – dzięki temu jest odporny na większość uszkodzeń mechanicznych oraz gwałtowne zmiany ciśnienia. Należy jednak pamiętać, że przez wąż przepływa gorąca woda z detergentem oraz masą zanieczyszczeń – taka mieszanka osłabia materiał węża. Częstą przyczyną uszkodzeń są także różnego rodzaju przedmioty, które znalazły się w kieszeniach ubrań podczas prania – wszelkie małe, ostre elementy mogą spowodować perforację węża.

Objawy uszkodzenia węża

Głównym objawem uszkodzenia węża jest woda zbierająca się u podstawy pralki. Najmniejsze nawet uszkodzenie z czasem będzie się powiększało, a wody będzie coraz więcej. W odróżnieniu od wody wyciekającej z innych uszkodzonych elementów, woda z węża łączącego zbiornik z pompą będzie miała bardzo nieprzyjemny zapach.

Wymiana węża

Do wymiany węża będą nam potrzebne kombinerki oraz śrubokręt. Aby nie pomylić poszczególnych przyłączy i węży, warto przed demontażem zrobić zdjęcie pompy odpływowej.

  1. Odłączamy pralkę od źródła zasilania.
  2. Demontujemy front pralki. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, zapoznaj się z poniższym filmem instruktażowym:
  3. Zdejmujemy opaski zaciskowe węży i zdejmujemy węże z pompy odpływowej.
  4. Odczepiamy węże od zbiornika. Węższy wąż wyjmujemy kombinerkami, przy szerszym należy najpierw zdiąć opaskę zaciskową.
  5. Aby nowy wąż wszedł na swoje miejsce bez oporu, smarujemy gumę od środka płynem do mycia naczyń.
  6. Montujemy nowy wąż we właściwe miejsce. Nie zapomnij o opaskach zaciskowych!
  7. Montujemy obudowę pralki.

Polecamy także film instruktażowy: