Funkcje szyby w drzwiach pralki

Klosz w drzwiach pralki nie tylko zapewnia możliwość podglądu pracy bębna – kształt klosza zapewnia także maksymalną szczelność na połączeniu drzwi – fartuch. W niektórych modelach pralek klosz posiada także płaską szybę ochronną – dodatkową ochronę przed przeciekaniem.

Potencjalne powody uszkodzenia klosza

Klosz może ulec uszkodzeniom mechanicznym z powodu działań użytkownika – przypadkowe uderzenie twardym elementem, przenoszenie pralki lub upuszczenie drzwi podczas naprawy \ wymiany pozostałych elementów. Zagrożeniem dla szyby są także przedmioty znajdujące się w bębnie pralki podczas prania – wszelkie twarde i ciężkie przedmioty znajdujące się przypadkowo w kieszeniach ubrań mogą uderzyć w szybę i spowodować pęknięcie.

Objawy uszkodzenia klosza

Objawami uszkodzenia klosza są przecieki wody z komory bębna podczas pracy urządzenia. Woda może się początkowo gromadzić w obudowie drzwi, dlatego też nie wolno ignorować nieznacznych nawet pęknięć. Każde pęknięcie z biegiem czasu doprowadzi do gwałtownego przeciekania ze względu na wysoką temperaturę wody w bębnie oraz wrażliwość na kolejne uszkodzenia mechaniczne.

Wymiana szyby

Do wymiany szyby potrzebny będzie jedynie śrubokręt. Należy uważać, by nie pokaleczyć się potencjalnymi kawałkami szkła.

  1. Odłączamy pralkę od źródła zasilania.
  2. Odkręcamy i zdejmujemy drzwi z obudowy.
  3. Rozkręcamy plastikowe obramowanie drzwi i zdejmujemy wewnętrzną część (mocowaną od strony wsadu).
  4. Wyjmujemy uszkodzoną szybę. Nowy klosz wsuwamy w miejsce starego.
  5. Upewniamy się że wszystkie elementy (zamek i zawias) są we właściwych miejscach i przykręcamy plastikową obudowę drzwi.
  6. Przykręcamy drzwi do obudowy pralki.

Po wymianie klosza uruchamiamy testowe pranie, by upewnić się że drzwi zostały złożone prawidłowo.

Polecamy także film instruktażowy: