Objawy zużycia szczotek silnikowych

Szczotki silnikowe jako części eksploatacyjne zużywają się z czasem. Pralka zaczyna chodzić nierówno, sprawiając wrażenie jakby brakowało jej sił do pracy. Może się także pojawić dymienie lub iskrzenie na szczotkach. Najpewniejszą oznaką zużycia szczotek jest ich rozmiar – zużywając się, szczotki tracą na długości. Wystarczy porównać długość szczotki z jej nowym odpowiednikiem lub wymaganą, początkową długością.

Wymiana szczotek silnikowych

Wymieniając szczotki silnikowe musimy pamiętać, że jeżeli jedna szczotka uległa zużyciu, należy wymienić obie – nawet jeżeli druga jeszcze nie iskrzy i nie dymi. Elementy te zużywają się równomiernie.

  1. Odłączamy pralkę od źródła zasilania.
  2. Demontujemy lewą blachę obudowy pralki. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, zapoznaj się z poniższym filmem instruktażowym:
  3. Odkręcamy śruby mocujące silnik do zbiornika. Wyciągamy silnik.
  4. Odłączamy okablowanie od silnika.
  5. Szczotki ulokowane są na bocznych częściach silnika, po przeciwnych stronach. Aby wyciągnąć szczotkę, popychamy blaszkę do której przyłączony był jeden z kabli i wyciągamy całość.
  6. Nowe szczotki wkładamy w miejsce starych i zabezpieczamy, wciskając blaszkę w odpowiednie miejsce.
  7. Podpinamy okablowanie do silnika.
  8. Montujemy silnik na zbiorniku.
  9. Montujemy obudowę.

Efektem wymiany zużytych szczotek będzie pełna moc silnika. Nowe szczotki nie będą dymiły ani iskrzyły, a urządzenie powinno pracować równomiernie i wydajnie.

Polecamy także film instruktażowy dotyczący wymiany szczotek:

>