Pasek napędowy w pralce – co to jest i do czego to służy

Pas napędowy przeznaczony jest do przenoszenia napędu z osi silnika na oś bębna, dzięki czemu bęben podczas pracy pralki wprawiany jest w ruch obrotowy. Aby osiągnąć pełną skuteczność tego rozwiązania, pas musi być odpowiednio dobrany do pralki – długość, profil oraz ilość wypustów są istotnymi cechami paska. Ponadto, pas powinien pracować całą swoją powierzchnią – zużycie pasa w postaci wytarcia lub ubytków powodować będzie głośny pisk podczas pracy, nadmierne zużycie podzespołów (spowodowane nieprawidłowym przenoszeniem napędu) oraz – finalnie – zniszczenie pasa, osi bębna, osi silnika lub koła pasowego.

Przyczyny i objawy uszkodzenia paska klinowego

Podstawową przyczyną uszkodzenia paska klinowego jest czas – pas klinowy jest elementem eksploatacyjnym, zużywającym się z powodu potężnych naprężeń. Czas życia paska może zostać znacząco skrócony – najmniejsze uszkodzenie mechaniczne drastycznie wpłynie na żywotność. Krzywa oś bębna lub silnika może powodować nadmierne tarcia i obciążenia, a wpływ niektórych detergentów może osłabić materiał paska. Uszkodzenie lub zużycie pasa objawia się na wiele sposobów – może to być zarówno pisk podczas pracy urządzenia, jak i nadmierne drgania. Uszkodzony pas prędzej czy później na pewno pęknie, a pozbawiony napędu bęben przestanie się obracać.

Rodzaje pasków klinowych

W przypadku doboru paska klinowego należy zwrócić uwagę na wszystkie podawane informacje, gdyż źle dopasowany pas będzie powodował poważne problemy podczas pracy urządzenia. Długość pasa podawana jest przez producentów w milimetrach i dotyczy całkowitej długości. Ilość wypustów należy dopasować do ilości rowków na kole pasowym. Profil pasa należy dobrać według wyznaczników producenta. Przy zakupie paska należy także zwrócić uwagę, czy pas jest elastyczny. Niektóre z produkowanych pasków klinowych mają możliwość rozciągnięcia – nierozciągnięty pas tego typu sprawia wrażenie o wiele za małego i niemożliwego do zamontowania, lecz pasy elastyczne można rozciągnąć o maksymalnie pięć centymetrów – co umożliwia montaż i zapewnia dobre przyleganie pasa do koła pasowego i osi silnika. Odpowiednie rozciągnięcie takiego paska wymaga użycia siły.

Wymiana paska klinowego

Wymiana paska jest bardzo prosta. Jedynie naciągnięcie nowego pasa wymaga użycia siły. Paniom domu polecamy zagonienie męża / ojca / sąsiada do pomocy.

  1. Odłącz pralkę od źródła zasilania.
  2. Zdemontuj tylną obudowę pralki. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, polecamy filminstruktażowy:
  3. Po zdemontowaniu tylnej obudowy zobaczysz pas klinowy nałożony na koło pasowe oraz oś silnika. Zdejmij pas z koła pasowego i wyciągnij z pralki. Uważaj by nie zaczepić pasem o pozostałe podzespoły, szczególnie o oś silnika.
  4. Załóż nowy pas klinowy najpierw na oś silnika, następnie nasuń część pasa na kołopasowe i kręć kołem, dopóki pozostała część pasa nie wskoczy na swoje miejsce.
  5. Zamontuj obudowę pralki i wykonaj testowe pranie.

Polecamy także film instruktażowy dotyczący wymiany paska: