Hydrostat – co to jest i do czego to służy

Hydrostat jest ciśnieniowym czujnikiem sterowania poziomem wody. Odpowiada za kontrolę przepływu, otwierając dopływ na początku cyklu i blokując dopływ gdy pralka pobrała wystarczającą ilość wody do bębna.

Uszkodzenie hydrostatu – obiawy

Uszkodzenie hydrostatu najczęściej objawia się nadmiernym przepuszczaniem wody do bębna lub też przeciwnie – brakiem przepustowości. W obu przypadkach pralka nie będzie funkcjonowała poprawnie, wyświetlając błąd na panelu sterowania lub zatrzymując cykl prania.

Wymiana

Wymiana hydrostatu jest bardzo prosta. Poniżej krótka instrukcja prezentująca, jak krok po kroku wymienić uszkodzony hydrostat.

  1. Odłącz pralkę od źródła zasilania. Pralka jest urządzeniem elektrycznym i dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o wyłączeniu urządzenia z sieci.
  2. Zdemontuj blat pralki. W tym celu wykręć śruby mocujące (najczęściej umiejscowione z tyłu pralki) i zsuń blat.
  3. Hydrostat wygląda jak spłaszczony, plastikowy walec i jest zazwyczaj przyczepiony do tylnej obudowy pralki, tuż obok węża dopływowego. Demontaż zacznij od odczepienia wiązki kabli.
  4. Wyciągnij hydrostat z pralki. W tym celu pociągnij hydrostat do góry i wysuń z zaczepów.
  5. Odczep od hydrostatu gumowy wężyk.
  6. W tym momencie możesz przystąpić do montażu nowego hydrostatu. Wykonaj wszystkie powyższe kroki w odwrotnej kolejności.

Po zamontowaniu nowego hydrostatu przeprowadź testowe pranie. Jeżeli hydrostat został dobrany poprawnie do Twojego urządzenia, pralka powinna przeprowadzić cały cykl prania bez większych problemów.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy, polecamy film instruktażowy: