Pralka nie grzeje wody – możliwe przyczyny

Za podgrzewanie wody w pralce odpowiedzialna jest grzałka – należy jednak pamiętać, że z grzałką współpracują inne podzespoły. Przyczyną niepoprawnej pracy grzałki może być również uszkodzenie modułu sterującego, modułu zasilania, czujnika NTC lub programatora. Najczęstszym powodem jest jednak uszkodzenie lub przepalenie grzałki. Większość producentów określa czas życia grzałki na cztery lata, może się jednak zdarzyć, że zespół grzejący zużyje się nawet po kilku miesiącach. Ma to miejsce zwłaszcza przy niestabilnych sieciach zasilania lub zużytych pozostałych podzespołach urządzenia.

Diagnoza

Zdecydowana większość operacji diagnostycznych powinna być przeprowadzana przez serwisanta, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia podzespołów. Grzałkę możemy jednak przetestować sami - potrzebny będzie nam do tego miernik.

UWAGA! Pamiętaj, że masz do czynienia z prądem elektrycznym, a pralka podczas pracy posługuje się wodą – unikaj dotykania mokrych elementów i miej na uwadze, że mogło nastąpić przebicie na metalowe elementy!

Za pomocą miernika sprawdzamy czy grzałka dostaje prąd. Sprawdzamy także okablowanie wychodzące z grzałki – być może wystarczy wymiana kabla. Powinniśmy także sprawdzić, czy nie występuje przebicie na powierzchnię grzałki. Stan techniczny grzałki oczywiście także ma wpływ na jej działanie. Wysuwamy grzałkę z gniazda i sprawdzamy wtyczki – zakrzywione lub pourywane złącza zawsze będą przyczyną niepoprawnej pracy. Na koniec sprawdzamy czujnik NTC (jeżeli występuje w naszej grzałce). Czujnik należy wymontować z grzałki – wystarczy lekko wyciągnąć. Wymontowany czujnik sprawdzamy miernikiem.

Wymiana

Jeżeli przyczyną awarii była uszkodzona grzałka, należy zakupić nową. Czujnik NTC ze starej grzałki montujemy w nowej. Sama wymiana jest dość prosta, poniżej instrukcja.

  1. Odłącz pralkę od źródła zasilania.
  2. Zdemontuj obudowę urządzenia. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, polecamy film instruktażowy:
  3. Zrób zdjęcie okablowania podłączonego do grzałki. Dzięki temu nie pomylisz się podczas montażu nowego elementu.
  4. Odłącz kable od grzałki.
  5. Odkręć śrubę mocującą grzałkę. Po odkręceniu stuknij w nią kilka razy, by się schowała w gnieździe.
  6. Wyjmij starą grzałkę i w jej miejsce włóż nową. W montażu pomoże mydło lub płyn do mycia naczyń – nasmaruj preparatem uszczelkę kołnierza grzałki. Dzięki temu grzałka wejdzie w gniazdo bez problemu. Jeżeli zakupiona grzałka została dostarczona bez czujnika NTC, zamontuj czujnik z poprzedniej grzałki.
  7. Podepnij kable do grzałki. Pomoże w tym zdjęcie zrobione na początku.
  8. Zamontuj obudowę pralki.

W wymianie pomocny może być także film instruktażowy.