Elektrozawór – co to jest i do czego to służy

Elektrozawór w pralce jest bardzo istotnym elementem – przepuszcza wodę z dopływu do zasobnika na detergent. Otwieranie elektrozaworu następuje po otrzymaniu sygnału z modułu sterującego.

Objawy uszkodzenia elektrozaworu

Uszkodzenie elektrozaworu to przede wszystkim brak możliwości pobierania wody przez pralkę, w związku z czym urządzenie nie jest w stanie zacząć cyklu prania. Uszkodzeniu mechanicznemu towarzyszyć może także wyciekanie wody wewnątrz urządzenia, co skutkować może zwarciem oraz zalaniem pomieszczenia. Należy także pamiętać, że elektrozawór ściśle współpracuje z dwoma innymi podzespołami – hydrostatem oraz modułem sterującym. Nie zawsze niepoprawna praca elektrozaworu będzie spowodowana uszkodzeniem tego właśnie elementu.

Wymiana elektrozaworu

Do wymiany elektrozaworu potrzebne będą jedynie kombinerki.

  1. Odłącz pralkę od źródeł zasilania.
  2. Zdemontuj blat pralki. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, zapraszamy do zapoznania się z filmem instruktażowym:
  3. Elektrozawór znajduje się w górnej części pralki, w miejscu przyłącza węża dopływowego. Demontaż zacznij od odpięcia okablowania.
  4. Za pomocą kombinerek zdejmij klamry z dwóch podpiętych gumowych węży, po czym odepnij węże.
  5. Elektrozawór posiada zazwyczaj na spodzie plastikowy element zapobiegający spadaniu – naciśnij elektrozawór od spodu i popchnij w dół. Elektrozawór powinien wyjść z wycięcia w obudowie.
  6. Możesz teraz zamontować nowy elektrozawór. W wycięcie w obudowie wciśnij plastikowy element blokujący i pchnij elektrozawór w górę – jeżeli blokada zaskoczy we właściwy sposób, usłyszysz charakterystyczne "klik".
  7. Podłącz węże. Nie zapomnij o klamrach zaciskowych.
  8. Podłącz okablowanie.
  9. Zamontuj blat pralki, podepnij urządzenie do zasilania i przeprowadź testowe pranie.

Polecamy także film instruktażowy dotyczący wymiany elektrozaworu: