Czyszczenie i pielęgnacja zmywarki

Przydatne porady i wskazówki

Zmywarka jest idealnym miejscem do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i drobnoustrojów. Resztki jedzenia, wysoka wilgotność oraz temperatura to doskonałe środowisko dla bakterii i wirusów, dlatego też regularne czyszczenie urządzenia jest absolutną koniecznością, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Detergent używany do czyszczenia naczyń eliminuje zdecydowaną większość grzybów i bakterii z talerzy, ale gromadzące się zanieczyszczenia z czasem mogą zatkać także podajnik detergentu.

Czyszczenie i dezynfekcja komory zmywarki

Do czyszczenia komory zmywarki używamy dedykowanych preparatów odtłuszczająco - czyszczących oraz odkamieniaczy. Podczas czyszczenia w komorze zmywarki nie powinno być żadnych naczyń!
Opakowanie z preparatem odkamieniającym otwieramy i kładziemy na dnie zmywarki, po czym uruchamiamy urządzenie. Wysoka temperatura i woda w połączeniu z odkamieniaczem przeczyszczą przewody urządzenia. Po przeprowadzeniu odkamienienia używamy preparatu odtłuszczającego zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Filtr odpływowy, mikrofiltr

Osobną kwestią jest czyszczenie filtrów znajdujących się na dnie komory zmywarki. Filtry należy regularnie, najlepiej co dwa / trzy zmywania, ręcznie wyczyścić. Przytkany filtr ogranicza odpływ wody, obniżając wydajność urządzenia. Co gorsza, zanieczyszczenia zatykające filtr to głównie resztki pożywienia – wyobraźmy sobie przez chwilę pozostałości z jajek, sera, warzyw i mięsa leżące sobie radośnie i "dojrzewające" w takim środowisku. To właśnie zanieczyszczenia osadzające się na filtrze są źródłem większości nieprzyjemnych zapachów.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Do usuwania nieprzyjemnych zapachów można także użyć roztworu octu lub kwasku cytrynowego. Misę z roztworem wstawiamy do komory zmywarki i włączamy urządzenie. Ocet pozostawi co prawda mocny, kwaśny zapach, ale nie będzie to już odór rozkładającego się pożywienia.