Czyszczenie i pielęgnacja pralki

Przydatne porady i wskazówki

Pralka jak każde urządzenie wykorzystujące do czyszczenia gorącą wodę jest doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. Stanowią one poważne zagrożenie mikrobiologiczne dla alergików oraz małych dzieci, dlatego też regularne czyszczenie urządzenia powinno być priorytetem w każdym gospodarstwie domowym.

Odkamienianie

Kamień pozostający po przepływającej wodzie może obniżać przepustowość rur i zasobnika na proszek oraz może powodować uszkodzenia pompy odprowadzającej wodę z urządzenia. Usuwanie kamienia należy przeprowadzać z użyciem dedykowanych do pralek odkamieniaczy; najczęściej preparaty odkamieniające występują w proszku. Przeważnie wystarczy wsypać preparat do komory zasobnika na proszek i nastawić pranie na temperaturę zalecaną w instrukcji. Odkamienianie przeprowadzamy oczywiście przy pustym bębnie.
Domowym sposobem na odkamienianie może być także roztwór octu lub kwasku cytrynowego w gorącej wodzie. Sposób ten będzie jednak mniej wydajny oraz może pozostawić odbarwienia na plastikowych elementach pralki.

Czyszczenie i odtłuszczanie

Zanieczyszczenia gromadzą się we wszystkich miejscach roboczych pralki: zasobniku na proszek, bębnie, pompie odpływowej i filtrze pompy. To właśnie gromadzące się zanieczyszczenia są źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz problemów z dopraniem ubrań. Do usuwania zanieczyszczeń używamy dedykowanych preparatów czyszczących zgodnie z instrukcją obsługi. Czyszczenie przeprowadzamy przy pustym bębnie i w wysokiej temperaturze.

Zasobnik na proszek

Zasobnik oraz komorę zasobnika czyścimy oddzielnie, nawet jeżeli wcześniej przeprowadziliśmy pełne czyszczenie urządzenia za pomocą preparatów. Szufladę zasobnika należy wyjąć z pralki i dokładnie wytrzeć, zwracając uwagę na obecność kamienia i zanieczyszczeń na elementach przepuszczających wodę. W tych miejscach często tworzy się solidna warstwa zbrylonego detergentu wymieszanego z kamieniem, blokująca przepustowość wody i niepoddająca się normalnemu strumieniowi wody.
Po wyjęciu szuflady dokładnie czyścimy komorę zasobnika. Uwagę zwracamy na górną część komory (miejsce wlotu wody) oraz dno komory (miejsce ujścia wody do bębna). Osad z kamienia często blokuje przepływ wody w tych miejscach.

Filtr pompy odpływowej

Filtr pompy należy przynajmniej raz na trzy miesiące wykręcić i dokładnie wyczyścić. Zanieczyszczenia gromadzące się na filtrze mogą znacznie ograniczyć przepustowość odpływu, a kamień i brud gromadzące się na filtrze mogą doprowadzić do całkowitego zaplombowania gwintu. Zakamieniony gwint filtra uniemożliwia często wykręcenie tego elementu, jedynym rozwiązaniem często jest nawiercanie i zniszczenie filtra. Czyścimy oczywiście zarówno gwint na filtrze, jak i gniazdo filtra w pralce.