Szwajcarska firma Jura produkuje dobrej jakości ekspresy automatyczne – nic więc dziwnego, że producent sam wyszedł z inicjatywą i oferuje swoim klientom dość szczegółową instrukcję dotyczącą czyszczenia i pielęgnacji. Poniższy tekst to wyciąg wszystkich istotnych informacji z tejże instrukcji w postaci krótkich i przyjaznych porad.

Czyszczenie obudowy

Do czyszczenia zewnętrznych elementów ekspresu zalecane są wyłącznie ściereczki z mikrofibry – włókna tej tkaniny bez problemu radzą sobie z tłuszczem, brudem i kurzem, jednocześnie delikatnie polerując czyszczoną powierzchnię. Co istotne, ściereczki z mikrofibry nie rysują czyszczonych powierzchni oraz można ich używać na sucho lub na mokro. Jest to szczególnie istotne podczas czyszczenia panelu sterowania oraz wyświetlacza, gdyż są to elementy wysoce wrażliwe na wilgoć. Ścierki z mikrofibry można także prać w pralce, dlatego też paczka kilku ścierek starczy na bardzo długo.

Czyszczenie podzespołów

Za pomocą tabletek czyszczących można bardzo łatwo i skutecznie usunąć z podzespołów ekspresu tłuszcz, zabrudzenia, pozostałości po kawie i mleku oraz pleśń. Proces czyszczenia w ekspresach Jura rozpoczyna się wciśnięciem jednego przycisku, resztę zrobi za nas ekspres. Tabletki produkowane przez Jurę pozostawiają także warstwę ochronną na podzespołach, dzięki czemu tłuszcz z kawy nie przywiera do rurek i zaparzacza. Tabletki te można zakupić zarówno w małym opakowaniu (sześć sztuk) jak i w dużym, plastikowym zasobniku mieszczącym dwadzieścia pięć tabletek. Duże opakowanie nawet przy intensywnym korzystaniu z ekspresu powinno wystarczyć na rok.

Czyszczenie systemu dozowania mleka

Aby kawa otrzymała odpowiedniej jakości mleczną piankę, musimy zadbać o system dozowania mleka. Do czyszczenia systemu mlecznego zalecane są dedykowane płyny czyszczące. Płyny takie usuwają tłuszcze oraz rozpuszczają proteiny, skutecznie czyszcząc i dezynfekując system dozowania mleka. W przypadku płynów czyszczących marki Jura producent zapewnia, że skład chemiczny płynu jest w pełni neutralny dla naszego zdrowia, choć oczywiście zalecamy przepłukanie systemu przed użyciem.

Filtracja wody

Większą część kawy stanowi woda pobierana ze zbiornika, dlatego też aby otrzymać napój doskonały w smaku, należy zastosować odpowiedniej jakości filtry wody. W ekspresach Jura stosowane są przede wszystkim filtry Claris w kilku odmianach. Filtry te cechują się bardzo wysokim poziomem filtracji oraz pełną neutralnością składu filtra wobec smaku wody. Przefiltrowana woda zachowuje jednocześnie minerały oraz fluorki. Filtry Claris dzielimy na serie:

Producent zapewnia, że przy stosowaniu i regularnej wymianie markowych filtrów nie musimy martwić się odkamienianiem.

Odkamienianie

Jeżeli twardość wody kranowej w naszym domu wynosi poniżej 10 dH, możemy zrezygnować z korzystania z filtrów i co jakiś czas przeprowadzić proces odkamieniania. Zalecane tabletki odkamieniające rozpuszczą osad wapienny z podzespołów ekspresu, po czym całość zostanie wypłukana gorącą wodą. W ekspresach Jura proces ten jest aktywowany za pomocą jednego przycisku i trwa około czterdziestu minut. Na pojedyncze odkamienianie należy użyć trzy tabletki.Tak jak w przypadku tabletek czyszczących, tabletki odkamieniające można nabyć w dwóch opakowaniach: kartonik zawierający trzy sztuki (pojedyncze odkamienianie) lub zasobnik zawierający trzydzieści sześć sztuk, przeznaczony na cały rok eksploatacji ekspresu.